Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım platformu YouTube, Hizmet sözleşmesinde yaptığı bir değişikliği web sitesinde yayınladı. Kanal açmak için imzalanması gereken sözleşmede yapılan değişikliğe göre dev video platformu kendisine para kazandırmayan hesapları kapatabilir.

YouTube, bugün yalnızca dünyanın en çok kullanılan video platformlarından biri değil insanların en çok vakit geçirdiği online platformlarının başında geliyor. YouTube’da kanal açmak oldukça basit yalnızca kanalınızın ismini seçip gerekli hizmet sözleşmesini imzalamanın yeterli oluyor. Video paylaşım platformu “Hizmet Şartları”nda zaman zaman değişiklik yapıyor ve yapılan düzenlemeler kullanıcılara mail olarak iletiliyor.

Son yapılan değişiklik bu kez gönderilen e-posta ile ortaya çıkmadı. Yeni yapılan değişiklik dev şirketin web sitesinde yer alıyor. Hizmet şartlarına eklenen madde pek çok kanal sahibinin canını sıkabilir. Dev platform, ticari olarak nitelendirmediği hesapları kapatma hakkına sahip. yani şirket kendisine para kazandırmayan hesapları istediği an kapatabilir. Durum pek çok kanal sahibinin kabusu olabilir.

YouTube

YouTube, para kazandırmayan kanalları kapatma yetkisini aldı

Şirketin web sitesinde yeni hükmün 10 Aralık tarihinde yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Hizmet Şartları’nın “hesap Askıya Alma ve Fesih” bölümünde “Youtube kendi takdirine bağlı olarak sunduğunuz hizmetin artık ticari olarak geçerli olmadığına inanırsa, Youtube erişiminizi veya Google hesabınızın bir kısmına erişimi sonlandırabilir.” Şeklinde açıkça belirtilen madde platformun ticari görmediği hesapları kapatabileceğini belirtiyor. Kısacası eğer videolarınız platforma para kazandırmıyorsa kanalınız silinebilir.

İlginizi Çekebilir  Huawei'nin işletim sistemi ismi belli oldu: Ark OS

Yapılan bu değişikliğin ayrıntılarına yer verilmemiş. Hesapların ne koşullar altında ise kapatılacağına dair bir bilgi bulunmuyor. Eklenen maddeye göre az içeriği olan ve platformun gözünde para kazandırmayan olarak nitelendirilen her kanal kapatılabilir. Özellikle izleyicisi henüz az olan küçük kanal sahipleri oldukça tedirgin olmuş durumda. YouTube’dan henüz bir açıklama yapılmadı ancak kısa süre içerisinde bir açıklama yapılacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz