Özellikle fiyat performans cihazları ile öne çıkan akıllı telefon üreticisi Xiaomi dikkat çekici bir telefon için hazırlıklara başladı. Xiaomi güneş enerjisiyle çalışan telefon patenti aldı.

Bu sıcak yaz günlerinde  özellikle dışarıda çalışanların aklından çıkmayan güneş, herkesin bildiği gibi dünyamızın yaşam kaynağı. Güneş enerjisi pek çok konuda kullanılıyor. Güzel iklimi gereği güneşten bolca faydalanan ülkemizde Güneş enerjisi kullanımı sıklıkla artıyor. Artık nerede ise birkaç çatıda bir görmeye başladığımız güneş enerjisi panelleri hem doğa dostu hem de ucuz elektrik sağlıyor. Peki bu ucuz ve temiz enerji ile telefonunuzun sizi hiç zahmete ve masrafa sokmadan şarj olmasını istemez misiniz? Xiaomi de sizler gibi düşünüyor olacak ki bu konuyla ilgili yepyeni bir patent aldı.

İşte Xiaomi’nin Güneş Enerjisiyle Çalışan Telefon Patenti

Güneş Enerjisiyle Çalışan Telefon

Xiaomi patenti, Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü WIPO’da tescil ettirdi. Arka tarafında güneş enerjisi modülü barındıran akıllı telefon, enerjisini güneşten alacak. Patent görselinde tam ekrana sahip olduğu görünen cihazın ön kamerasının nerede konumlandırıldığı anlaşılamıyor. Ancak bu henüz ilk patent olduğu için zaman içerisinde tüm bu konular netlik kazanacaktır.

Çentiksiz tam ekrana sahip telefonun arka paneline eklenen güneş enerjisi modülü oldukça iyi tasarlanmış görünüyor. Telefonun kalınlığını nerede ise hiç etkilemeden yerleştirilmiş modül bu özelliği nedeni ile diğer telefonlar ile arada tasarım farkı olmayacağını gösteriyor. En önemli nokta şu ki bu panelin cihaza ne kadar güç vereceği. Bu konuda bir açıklama bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir  Samsung'dan El Yazısını Metne Dönüştüren Uygulama: CalliScan

Aslında güneş enerjisi ile çalışan telefon ile ilgili ilk çalışma bu değil. Güney Kore’li teknoloji üreticisi LG 2010 yılında güneş enerjisi sayesinde Şarj edebilen bir telefon kılıfı piyasaya sürmüştü. Pek verimli olmayan cihaz 10 Dakikalık şarj süresi ile 2 dakikalık konuşma süresi sunuyordu. Bu sürenin Xiaomi’nin yeni cihazında ne kadar olacağı ise bilinmiyor. Dokuz yıl içerisinde gelişen teknolojileri düşünürsek LG’nin ürettiği kılıftan çok daha fazla olacağını söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz