Kısa sürede tüm sosyal medyaya yayılan ve neredeyse herkesin kullandığı FaceApp uygulaması, oldukça eğlenceli günler geçirmemizi sağladı. Uygulamanın bir anda adeta bir virüs gibi yayılmasıyla insanlara arasında gizlilik ve veri ihlali konusunda bazı endişeler doğurdu. Uygulamanın geliştiricisi endişeleri gidermek adına bir açıklama yayınladı.

FaceApp sadece 2 gün içerisinde tüm internete yayıldı

Son günlerde hangi sosyal medya platformunu açsak FaceApp ile oluşturulmuş fotoğrafları görüyoruz. Uygulama sahibi olduğu yapay zekâ vasıtasıyla yaşlandırma gerçekleştirebiliyor. Uygulama o kadar başarılı ki değme hollywood filmlerinden daha iyi bir efekt oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu kara başarılı ve eğlenceli bir uygulama olunca sadece birkaç gün içerisinde milyonlarca kişi tarafından kullanıldı. Tabi ki bu kadar hızlı popüler olunca insanların akıllarında soru işaretleri oluşmaya başladı. İnsanlar fotoğrafların bir amaç için toplanığı ve uygulamada ciddi güvenlik açıkları olduğunu dillendirmeye başladı. Uygulama kadar hızlı şekilde yayılan söylentiler karşısında FaceApp’ın geliştiricisi resmi bir açıklama yaptı.

İnternet ortamını son 2 gündür kasıp kavuran “yaşlandırma” uygulaması FaceApp, aslında çok da yeni bir uygulama değildi ancak yapılan son geliştirmelerle tekrardan popüler oldu. Rus Wireless Lab tarafından geliştirilen FaceApp, #AgeChallenge adı altında tüm sosyal medya platformlarında trend oldu.

FaceApp

“Uygulamaya yüklenen fotoğrafların çoğunluğu 48 saat içinde sunucularımızdan siliniyor. Ayrıca kullanıcılar tarafından gelen verilerinin silinmesi taleplerini de istisnasız onaylıyoruz. Destek ekibimiz şuan yoğun olsalar bile bu konudaki taleplere öncelik veriyoruz.” Şeklinde açıklama yapan uygulama yetkilileri fotoğraflara yapılan işlemlerin bulut sunucular içerisinde uygulandığını ancak bulut sunucularına yalnızca işlem uygulanan fotoğrafların yüklendiğini belirttiler. İşlem yapılması için seçilmeyen hiçbir fotoğrafın bulut sunucularına yüklenmediğinin altını çizdiler.  

İlginizi Çekebilir  Adobe Photoshop, iPad için yayınlandı!

Uygulamayı geliştiren ekibin ve destek ekibinin Rusya’da olmasına rağmen kesin olarak hiçbir verinin Rus hükümeti ile asla paylaşılmayacağı kesin olarak belirttiler.

Uygulama aslında yeni değil. İlk olarak iki yıl önce kullanıma sunulmuştu. Uygulamanın ilk versiyonu şuan ki hali kadar iyi çalışmıyordu ve o günlerde de veri ihlali ile ilgili çeşitli suçlamalara maruz kalmıştı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz