Yakın zamanda turizm sektörünün bir kolu haline gelecek Uzay seyahati için geri sayım sürüyor. Pek çok şirket şimdiden rezervasyon almaya başladı. Ancak çoğu şirket yolculuk ücretini, uzay seyahatine yakışır şekilde astronomik olduğu için açıklamıyordu. ABD’li şirket Bigelow Aerospace, Uluslararası Uzay İstasyonunda 30 gün geçirmenin bedeli olarak kişi başı 52 milyon dolar isteyeceklerini açıkladı.

NASA geçtiğimiz hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) resmen Turizme açıldığını duyurmuştu. Açıklamanın ardından pek çok şirket ISS’ye turistik seyahat seferlerini açıklamaya başladılar. ABD’li Bigelow Aerospace seyahat için ilk ücret açıklayan şirket oldu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na Uçuş SpaceX Roketleri ile Gerçekleşecek

Bigelow Aerospace başkanı Robert Bigelow dün resmi bir açıklama ile turun detaylarını açıkladı.30 günlük uzay tatilinin bedelini 52 milyon dolar açıkladı. Şirket ISS seferleri için SpaceX ile anlaşma sağlamış. 4 farklı uçuş planlanıyor ve bu uçuşlar için Crew Dragon kapsülü rezerve edilmiş durumda.

Seyahatin ne zaman olacağı hakkında da bilgi veren Bigelow, SpaceX’in Falcon 9 roketi ve Crew kapsülünün NASA’dan gerekli sertifikaları alması gerektiğini söyledi . Seferler Sertifikalar alındıktan sonra başlayacak. Turistik amaçlı uzay seferleri düzenleyecek şirketlerin hepsi SpaceX’in kapsüllerini kullanacak.

Uluslararası Uzay İstasyonunda En Fazla 30 Gün kalınabilecek

NASA’nın geçen hafta açıkladığı gibi ISS’ye giden turistler en fazla 30 gün istasyonda kalabilecekler. Ayrıca bu turistik amaçlı uçuşlar yılda yalnızca iki kere olacağı belirtilmişti. Kişi başı 52 milyon dolar çok yüksek bir rakam gelebilir ancak her geçen yıl ücret düşecek belki de 20-30 yıl kadar sonra ortalama bir insanın bile gidebileceği orana inecektir.

İlginizi Çekebilir  Hubble, Evrenin tarihini fotoğrafladı.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz