Steam kullanıcı sayısı 1 milyarı aştı ancak şirket bu konu ile alakalı olarak bir duyuru yapmadı ve sessizce geçiştirdi. Şirketin olaştığı bu inanılmaz kullanıcı sayısı Steam ID numarasından anlaşıldı. Anlaşılan şirket kayıtlı kullanıcı sayısını pek önemsemiyor. Steam’im önemsediği rakamlar eşzamanlı ve aktif kullanıcı sayısı.

Elbette ulaşılan bu devasa rakamı açıklamamasının tek nedeni şirketin odaklandığı başka veriler olması değil. Kayıtlı hesap sayısının popülerlik ölçütü olarak kullanılması pek doğru olmaz. 1 Milyar kullanıcı dahilinde, bot hesapları çeşitli nedenlerle yasaklanmış olanlar ve bazı kullanıcıların birden fazla açtığı hesaplarda bulunuyor.

En çok kayıtlı kullanıcısı bulunan Facebook’un  ulaşabildiği rakam yaklaşık 2,5 milyar. Steam gibi bir oyun platformunun 1 milyar barajını aşması büyük bir başarı. Ancak Steam’in dikkate aldığı eş zamanlı ve aktif aylık kullanıcı sayısından memnun görünüyor. Ulaştığı inanılmaz rakamları düşünürsek memnun olmakta çok haklılar.

Steam, geçtiğimiz aylarda eşzamanlı kullanıcı sayısını 90 milyon olarak açıklanmıştı. Bu başarıda aslan payı PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) oyunun olduğu aşikar. Ancak tek başına PUBG böyle devasa bir rakama ulaşılmasını sağlayamaz elbette. Bu inanılmaz yükselişte şirketin Asya’da ve yüksek potansiyel ve nüfus sahibi Çin’de arttırdığı popülerliğinde katkısı büyük.

Son zamanlarda rakibi Epic Games  ile başı belada olsa da, her geçen gün artan kütüphanesi, oyunculara ve geliştiricilere sunduğu kolaylıklar sayesinde Steam’in çok daha büyük rakamlara ulaşması kaçınılmaz görünüyor.

İlginizi Çekebilir  Marvel's Avengers Oynanış Videosu İle Huzurlarınızda

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz