Sony, gerçek sinema keyfini evinin rahatlığında yaşamak isteyenler için özel bir ekran geliştirdi. Sony Cyrstal LED ismi verilen ekran birden fazla küçük panelin bir araya gelmesi ile oluşuyor ve 16K çözünürlüğe kadar çıkabiliyor. Evinizde 16K sinema ekranı bulunmasının maliyeti ise 5.8 milyon dolar.

Ekran teknolojisi o kadar gelişmiş durumda ki insanlar sinemada yaşadıkları keyfi evlerinin rahat ortamında yaşayabiliyor. Bu nedenle teknoloji şirketlerinin son yıllarda ev sinema sistemleri ile ilgili tasarımları sıklıkla görüyoruz. Eğer teknoloji bu hızla giderse 20-25 yıl içerisinde sinemaya yalnızca izlenmesi için özel teknoloji gereken filmler için gideceğiz.  

Bilindiği gibi yakın zamanda Samsung Micro-LED panellerinin bir araya gelmesi ile oluşan Cinema LED ekranını tanıtmıştı. Sony, Samsung’un ekranının teknolojisine benzer bir yapıya sahip Crystal LED ismini verdiği sinema ekranını satışa sunmuş durumda.

Cyrstal LED, sinema salonları ve özel sinema gösterilende kullanılması amacı ile tanıtılmıştı. Japon teknoloji devi daha sonra bu kararını değiştirerek ekranı kişisel kullanım içinde satışa suna cağını açıkladı. Cyrstal LED’in satışını, özel bir eğitimden geçen ve sertifika almaya hak kazanan mağazalar gerçekleştirecek. Ekranı satın alabilecek kişileri düşünüce bizlerin hayallerini zenginlerin ise evlerini süsleyecek diyebiliriz.

16K sinema ekranı Cyrstal LED özellikleri

16K sinema ekranı, Cyrstal LED

Ekran, Sony’nin 40cmx45cm ölçülerine ve 360×360 piksel çözünürlüğe sahip Micro-LED panellerinden oluşuyor. 10-bit gri taon, 1000 nit parlaklık değer, sRGB yelpazesinin yüzde 140 olması ve 3D desteğine sahip panelleri kullanıyor. tüm bu yetenekleri sayesinde panelleri OLED’lere göre bir adım öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Google Play Store İade Sistemi Değişti, İade İşlemi Daha Uzun Sürecek

Panelleri farklı varyasyonlar ile sunulacak. 18 modül ile Full HD panel, 72 modül ile 4K panel, 288 modül ile 8K panel ve son olarak 576 Modül ile 16K panel elde ediliyor. Satın almak isterseniz ihtiyacınıza göre varyasyonu ayarlayabiliyorsunuz.

Böyle muhteşem bir ekrana sahip olma hiç kolay değil, hatta çok zengin değilseniz imkansız. Ekranın tek bir modülü 10 bin dolar fiyata sahip. eğer fazla “para harcamayayım” 4K ekran bana yeter derseniz ödemeniz gereken tutar 720 bin dolar. “Zenginim, en iyi ve en büyüğü bende olsun” derseniz 16K çözünürlükteki ekranı almak için ödemeniz gereken tutar 5.8 milyon dolar.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz