Dijital yayın platformlar için oldukça hareketli bir gün geçiriyoruz. RTÜK’e lisans başvurusu yapan platformlar arasında Netflix olmadığı anlaşılınca  şirketin Türkiye’den pazarından çıkacağı düşünülmüştü. Daha sonra RTÜK başkanı yaptığı açıklama ile lisans başvurusu yapan şirketlerin arasında Netflix’in de olduğunu belirtti. Şimdi ise Netflix Türkiye resmi açıklama yaparak Türkiye’den çekilmeyeceğini açıkladı.

Bilindiği gibi büyük tartışmalara neden olan RTÜK’ün dijital yayınları denetlemesini sağlayan yönetmelik 1 Eylül tarihi itibari ile yürürlüğe girdi. Yönetmelik gereğince BluTV, BeIN CONNECT vb. gibi pek çok dijital yayın platformu Radyo Televizyon Üst Kurulundan resmi lisans alması, ve kurulun denetimini kabul ettiğini beyan etmesi ve karlarının bir kısmını kurula ödemesi gerekiyor.

Bugün Netflix’in resmi lisans için başvuru yapmadığı ve Türkiye’den çekileceği iddia edilmişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Twitter hesabından “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun” açıklaması ile Netflix’in lisans başcurusu yaptığını belirtmişti.

Netflix Türkiye resmi açıklama

Gün içerisinde sessizliğini koruyan Netflix Türkiye resmi bir açıklama yaptı. Türkiye’den çekilmeyeceğini ve yatırımlarına devam edeceğini açıklayan şirket, açıklamanın detayında ilk kez Türkiye abone sayısını da paylaştı. Yapılan açıklamaya göre Netflix Türkiye’nin 1.5 Milyon abonesi bulunuyor.

Netflix Türkiye resmi açıklaması:

Netflix Sözcüsü: “İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

İlginizi Çekebilir  Twitter Siyasi İçerikli Reklamları Yasaklıyor

Saygılarımızla,

NETFLIX TÜRKİYE

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz