Ülkemizde de oldukça popüler hale gelen stream servisi Netflix, dünya genelinde çok büyük bir abone sayısına sahip. Yapılan açıklamalara göre, Netflix Abone sayısı tarihinde ilk kez düşüş yaşadı. Platform 2019 ikinci çeyreğinde 130 bin abonesini kaybetti.

Netflix Abone Sayısı 160 Bin Düştü

Yayınladığı dizi, film ve belgeseller ile adından sıkça söz ettiren Netflix, sektörünün liderlerinden biri. Platformun abone sayısı pek çok ülkenin nüfusundan fazla. Son olarak açıklanan rakamlara göre dünya çapında 150 milyon abonesi bulunuyor. Ancak Netflix tarihinde ilk kez kayıp yaşadı. Şirketin açıklamalarına göre 2019 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşın 130 bin abone kaybetti.

Çevrimiçi ve dizi platformlarından Netflix, son yıllarda ciddi bir kullanıcı sayısına ulaştı. Yayınladığı dizi ve filmlerin tüm dünyada konuşulduğu platform bugün 150 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Ancak Netflix, tarihinde ilk kez abone kaybı yaşıyor. Yapılan açıklamalara göre Netflix, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 130 bin kullanıcısını kaybetti.

Netflix Abone sayısı

150 milyon aboneye sahip bir platformun 130 gibi nispeten küçük bir kitleyi kaybetmiş olması önemsiz görünebilir. Ancak durum o kadar kolay değil. Sektöre yeni girmiş ya da girmek üzere olan çok güçlü rakipleri olan şirket henüz yeni oyuncular girmeden kayıp yalamaya başlaması ciddi bir sorun. Özellikle abonelik sistemleri ile çalışan platformlarda yaşanan abone kayıplarının durdurulması oldukça güç oluyor.

Yaşadıkları kayıp ile alakalı olarak hissedarlarına mektup gönderen şirket, abone kayıtlarının tüm bölgelerde olduğunu ancak ücretlere zam yapılan bölgelerde zaha çok kayıp yaşadıklarını bildirdi. 2019yılının ikinci çeyreğinde beklenen büyümenin aksine daralma yaşandığını belirten şirket, Yaşanan bu kaybın yıl bazında sorun yaratmayacağını işlerine sıkı tutarak zararı kayşılayacaklarını söyledi.

İlginizi Çekebilir  Yeni Nesil Xbox Duyuruldu: "Project Scarlett" 8K Grafik, 120 fps Desteği İle Çok İddialı

Konuyla ilgili olarak hissedarlarına bir mektup yazan şirket, abone kaybının tüm bölgelerde olduğunu ancak abonelik ücretinde zam yapılan bölgelerde daha çok abone kaybettiklerini belirtti. 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklenilen büyümenin gerçekleştirilemediğini açıklayan Netflix, bu üye kaybının yıllık bazda herhangi bir sorun teşkil etmediğini ve işlerine odaklanarak bu zararı egale edeceklerini belirtti.

Netflix’in 2019 yılı üçüncü çeyrek hedefi +7 milyon abone kazanmak. Bir önceki yılın aynı döneminde +6 milyon abone kazanabilmişti.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz