New York Times’ın haberine göre NASA’nın Curiosity aracı, Mars’ın yüzeyinde yaptığı araştırmalar sırasında yüksek seviyede metan tespit etti. Bilim insanları metan gazının tespitinin Mars’ta yaşam olabileceğinin bir göstergesi olacağını belittiler.

Mars’ta yaşam mümkün mü?

Metan, havada yüksek yoğunluklarda bulunur. Curiosity tarafından yapılan ve NASA tarafından gözlemlenen ölçümler sırasında tespit edilen bulgular, Mars’ın yer altında yaşam formları bulunabileceğini belirtti. Araştırmacılar, bu yüzden daha yakın bir şekilde araştırmaya devam edecekler. Her şey plana uygun giderse pazartesi gününe kadar Mars’tan yeni bilgilere erişebileceğiz.

Ölçülebilir metan gazı, Curiosity tarafından tespit edilirse bu araştırmacılar için bir tetikleyici olabilir. Elbette gazın bir organizma tarafından üretilmiş olması gerekiyor. Metanın canlı organizmalar olmadan üretilmiş olabileceği ve yer altındaki küçük çatlaklar sayesinde uzun süre gömülü kalmış olabileceği ihtimali de var.

New York Times, metan gazının ilk kez tespit edilmediğini belirtti ancak son gelen bilgiler, metan gazının bu zamana kadarki en yüksek yoğunlukta tespit edildiği yönünde. Ayrıca bunun Dünya’nın dışında bir yaşam olduğu konusundaki ilk potansiyel kanıt olmadığını da unutmamak gerekiyor.

Kaynak: Webtekno

İlginizi Çekebilir  Uzaydan Gelen Radyo Sinyalleri, Tahmin Edilenden Daha Yaygın

1 Yorum

  1. bence neptün gezegeninde yaşam var satürnün uydusu titanda yaşam var marsda yaşam var jupiter gezegeninde yaşam var satürn gezegeninde yaşam var. çeşitli nedenlerle insanlara yalan söylüyorlar ve yaşam dünya benzeri şartlarında da olmak zorunda değil evrim her gezegenin şartlarına göre canlı üretiyor bence mesela bir gezegendeki bitkiler o gezegene hayat veren yıldızına göre yaprakları kırmızı, mavi,yeşil, sarı veya siyah renkde olabilir illede dünyadaki gibi bitkilerin rengi yeşil renkte olmak zorunda değil, neptün gezegeni bence su dünyası nerdeyse üzerinde hiç kara parçası yok su sıvı şeklinde var okyanus dünyası ve yaşam neptünün okyanuslarında

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz