Minecraft web tarayıcılarından oynanabilecek ancak o kadar sevinmeyin

Onuncu yılını kutlayan Minecraft oyuncularına özel hediye sundu. Artık Minecraft Classic sürümünü tarayıcınızdan oynayabilirsiniz. Tarayıcınız üzerinden tamamen ücretsiz oynayabileceğiniz Minecraft Classic, isminden de rahatlıkla anlayacağınız gibi 2009 yılında çıkan orijinal Minecraft sürümü.

Özellikle çocuklar arasında popüler olan Minecraft’ın, tarayıcılardan ücretsiz olan sürümünde yalnızca Creative Mode bulunuyor. Oyun içerisinde düşmanlar ve diğer oyuncular bulunmuyor. Minecraft’ın geliştiricisi olan Mojang ileride herhangi bir ekleme yapılacağına dair açıklamada bulunmadı.

Şuan için 90’lardan kalma ara yüzü ile pek ilgi çekici durmasa bile nostalji yaşamak isteyen oyuncular için altın fırsat. Seçilebilecek blok sayısı 32 olmasıyla ve classic sürümdeki bug’ları aynen aktarmasıyla adeta zaman tünelinden geçerek Minecraft’ın ilk adımlarına tanıklık ediyoruz. Belki de Monjang oyunlarını ne kadar geliştirdiklerini göstermek için böyle bir hediye vermiştir.

Geliştirici Mojang, oyuncularından bir isteği var. Oyuncuların Web tarayıcıları aracılığı ile oynadığı Minecraft classic ile alakalı en sevdikleri anlar #MineCraftMemories hashtagiyle paylaşmalarını istiyor.

Minecraft Classic tarayıcı sürümüne Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Oyunun tarihi…

Oyun, Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer gibi oyunlardan ilham alarak Marcus Person tarafından geliştirilmiştir.  Marcus Person tarafından kurulan Mojang şirketinde gelişimine devam eden oyun 16 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanmıştır. TIGSource forumlarında yayınlanan oyunun popülerliği kısa sürede forumun sınırlarını aştı.

Gelişim süreci aralıksız devam eden oyun bağlı olduğu  Mojang şirketi ile birlikte 2,5 milyar dolar bedel ile Microsoft’a satılmıştır.  Oyunun şuanda üç sürümü bulunmakta. Pocket Edition (mobil sürümü), Computer Edition (bilgisayar sürümü) ve Console Edition (konsol sürümü). Gelişim aşamasında olan ve eğitim amaçlı kullanılması düşünülen Education Edition (eğitim sürümü) ne zaman yayınlanacağına dair kesin bilgi yok. Microsoft’un satın almasından sonra her platformda olmaya çalışan oyun, bünyesinde olduğu dünyanın en büyük şirketlerinden biri sayesinde bunu başardı. (hesap makinesinde oynayamıyoruz, umarım kısa sürede o platformada çıkar.)Oyunculara neredeyse sınırsız özgürlük tanıyan oyun, günümüzde sadece çocuk oyunculara hitap eder hale gelmesi de üzücü bir gerçek.

İlginizi Çekebilir  PUBG Lite, Türkiye'den Kaç Kez İndirildiğini Resmi Olarak Açıkladı!

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz