Microsoft dün düzenlediği Surface Event’te pek çok yeni cihazının tanıtımımı gerçekleştirdi. Dev şirket şık tasarıma ve sağlam donanıma sahip cihazlarının yanında yepyeni işletim sistemi “Windows 10X”i tanıttı. Çift ekranlı dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işletim sistemi, uygulamaların iki ekran akıcı şekilde çalışmasını sağlıyor.

Teknoloji ilerledikçe önce büyük ekran sonra yüzde 100’e yakın ekran kasa oranına sahip bilgisayarlar ortaya çıktı. Şuanda bu teknolojiler artık geride kalıyor ve teknoloji şirketleri iki ekranlı bilgisayar ve tabletler piyasaya sürmeye başladı. Microsoft’un çift ekranlı cihazlar için özel olarak geliştirdiği işletim sistemi Windows 10X, sistem kaynaklarının oldukça verimli çalışmasını sağlamakla kalmıyor tüm uygulama ve yazılımların ekranlar ile mükemmel uyumda ve son derece hızlı çalışmasını sağlıyor.

Windows 10X hayatımıza ne katacak?

Windows 10X

Windows 10X, yalnızca çift ekranlı cihazlarda kullanılacak. Bilindiği gibi iki ekranlı cihazlarda bazı uygulamalar ve yazılımlar uyum sorunları yaşıyor. Yeni işletim sistemi ile kullanamadığınız hiçbir uygulama olmayacak. Ayrıca iki ekran olduğu için sistem kaynakları ve batarya kullanımı oldukça artıyor. Yeni işletim sisteminde oldukça verimli bir kaynak kullanımı olacak.

İşletim sistemi adından anlaşılacağı gibi Windows 10’u temel alınarak oluşturulmuş durumda. Windows 10X’de başlat menüsü tamamen dokunmatik odaklı olarak tasarlanmış durumda. iki ekran arasında geçiş ve pencere aktarımı oldukça seri ve sorunsuz gerçekleştirilebiliyor. İki ekranda farklı uygulamalar kullanmak ve birbiri ile entegre uygulamaları kullanmak oldukça kolaylaşmış durumda.

İlginizi Çekebilir  Gençler İçin Üretilen “Google Pixelbook Go” Tanıtıldı

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz