NASA’nın Mars’taki görevine 5 yıldır devam eden aracı Curiosity, oksijen dalgalanmaları buldu. Sonuç bilim insanlarının aracın görev verileri üzerinde çalışma yapmaları sonucu ortaya çıkmış durumda. Sonuçlara göre Mars’ta oksijen seviyelerindeki değişik tahmin edilenden çok daha farklı.

5 yıldır aralıksız görevine devam eden Curiosity, şuanda görevini Gale kraterinde sürdürüyor. NASA’da görevli bilim insanları aracın gönderdiği verileri incelerken oldukça ilginç bir bulguya rastladılar. Verilere göre metan ile birleşmiş oksijende çevresel faktörler ile açıklanamayacak bir değişim bulunuyor.

Kızıl gezegen Mars’ta tıpkı yuvamız olan dünyada olduğu gibi mevsimler yaşanıyor. Bilim insanlarına göre Mars’ın atmosferinde yer alan moleküllerin mevsimlere göre nasıl değiştiğini gözlemlemek için Curiosity aracılığıyla veri topluyor. Aracın 5 yıldır topladığı verilerin analizi eden bilim insanları elde ettikleri sonuçlar makale olarak yayınladılar.

Curiosity verileri ilginç oksijen dalgalanmalarını işaret ediyor

Curiosity

Journal of Geophysical Research’te yayınlanan makaleye göre Curiosity’nin elde ettiği verilerde oksijen seviyesindeki değişimler oldukça dikkat çekiyor. Bilim insanları oksijen seviyesinin eldeki kaynak veriler ile yapılan analizler sonucu oluşturulan tahminlere uymadığını belirtiyorlar. Kızıl Gezegen’in kuzey yarım küresinde, bahar mevsiminden sonbahar mevsimine geçilirken beklenenden çok daha fazla oksijen kaydedilirken, sonbahar mevsiminden kış mevsimine geçilirken ise tam tersi tahmin edilenden çok daha az oksijen kaydedildi.

Araştırmaya görev alan bilim insanları tahminlerinde dışındaki bu oksijen değişimlerine henüz bir açıklama getirebilmiş değiller. Verilerin araçta meydana gelen bir arıza nedeni ile olabileceği ya da gezegende bilinende daha fazla su olması nedeni ile olabileceğini düşünüyorlar. Yapılan testlere göre aracın herhangi bir arızası bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir  Eski NASA Çalışanı İddialı Konuştu: Mars'ta Yaşam Bulduk!

Makalenin yazarlarında Melissa Trainer, “Oksijen seviyesinin bütün mevsimlerde aynı şekilde olmaması atmosferik dinamiklerle ilgili bir sorun olmadığını düşünmemize neden oluyor. Bu değişikliklerin arkasında henüz hesaplamadığımız kimyasal kaynaklar olmalı” şeklinde konuştu.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz