Apple uzun zamandır İPad şemsiyesi altındaki ürünlerini İOS ekosisteminden ayırmaya çalışıyordu. Şirket amacını İOS’dan tamamen bağımsız yeni bir işletim sistemi ile gerçekleştirecek. İPadOS, İPad ismi altındaki tüm ürünlerde kullanılacak.

Apple Her yıl düzenlediği Worldwide Developers Conference (WWDC), bu yılda Apple işletim sistemlerinin yeni sürümleri ve gelecek yeni özellikleri duyurmasıyla başladı. Kullanıcıların oldukça memnun edecek duyurulara ev sahipliği yapan konferansta beklenmedik bir tanıtımda yapıldı. İPad tablet grubu için tamamen bağımsız bir işletim sistemi hazırlandı.

iPadOS Kullanıcılara Neler Vaad ediyor?

WWDC 2019’a kadar İPhone ve İPad ürün grupları İOS işletim sistemini ortak olarak kullanıyorlardı. Apple fiziksel ve donanılsal farkları göz önüne alarak İOS üzerinde optimizayon yaparak İPad’lere uyumlu hale getiriyordu. Ancak birbirinden farklı kullanım amaçları, ekran boyutları olduundan  bazı sorunlar çıkıyordu. Gelişen teknoloji ile hangisinin telefon hangisinin tablet olduğunu anlamakta zorluk çekiliyordu.

Apple yeni tanıttığı İPad OS yalnızca İPad ailesine dahil tabletlerde kullanılacak ve tüm geliştirmeler ilgili ürünün kullanıcılarına uygun olacak. İPad OS’a getirilecek yenilikler sayesinde tablet denetimi ofis ve masaüstü bilgisyar kullanımına yakın hale getirilecek.

İPadOS tanıtıldı WWDC2019İPadOS kullanırken ekranın soluna kaydırma yapıldığında İOS işletim sisteminde olmayan bir Widget pencelersi ortaya çıkıyor. Widget sayesinde ekranda birden fazla uygulama ekranı çalıştırılabiliyor. Ayrıca linklerin ön izlemesini de görebiliyorsunuz.

Dikkat çeken diğer özellik ise Dosyalar uygulamasını kullanarak Lightning veya Tip-C üzerinden bağladığınız Bellekleri okuyabileceğiz. Bu özellik İOS işletim sisteminde bulunmuyordu. Bu işlem yalnızca üçüncü parti yazılımlar sayesinde gerçekleştirilebiliyordu ve bu kullanıcıların işlerini zorlaştırıyordu.

İlginizi Çekebilir  Instagram Yanlış Bilgi Veren Gönderilere Müdahale edecek

Apple internet tarayıcısı Sarafi için özelleştirilmiş Font desteği, ç parmak kaydırma ile kopyala-yapıştır, geri al özelliği ve yeni klavye eklendi. Apple pencil, yeni gliştirmeler sayesinde tepkime hızı 20 milisaniyeden 9 milisaniyeye düşürüldü

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz