Apple, Mobil işletim sistemleri üzerinde video düzenlemeyi kolaylaştıracak yenilikler getiriyor. İOS 13’de video düzenleme yeni arayüz sayesinde oldukça kolaylaşacak.

İOS 13’de Video düzenleme çok basitleşecek

Apple’ın geçtiğimiz hafta WWDC 2019 kapsamında ayrıntıları ile duyurduğu İpadOS işletim sistemi ve İphone’ların İOS işletim sisteminin 13 sürümü aha önce iç bir mobil işletim sisteminde görülmemiş video düzenleme yeteneklerine sahip olacak. Apple cihazlarda default olarak yer alacak uygulama sayesinde videolar artık kırpılabiliyor, döndürülebiliyor, filtreler eklenebiliyor ve renkleri ile dilendiği gibi oynanabiliyor.

Yeni video düzenleme arayüzü Apple kullanıcılarına olduk tanıdık gelecek. Çünkü yeni arayüz daha önce Apple cihazlarında kullanılan fotoğraf düzenleme arayüzüne benziyor. Videoyu düzenlemek için yapmanız gereken ilgili video seçili iken Düzenle butonuna basmak. Daha sonra açılan arayüz sayesinde dilediğiniz gibi düzenleme gerçekleştirebileceksiniz.

Yeni arayüzde Video, Ayarlar, Filtreler ve Kırp ismi ile dört farklı sekme yer alıyor.

Video

Bu sekme sayesinde Videonun sesini kısabilir v bazı editler yapabilirsiniz. Ayrıca videoyu dilediğiniz gibi kırpabilir, parçalara ayırabilirsiniz. Bir düzenleme yaptınız ve kaydettiniz. Ancak daha sonra bu işlemi hatalı yaptığınızı fark ettiğiniz ya da iptal etmek istiyorsunuz. Düzenleme ekranını tekrar açarak yaptığınız tüm işlemleri geri alabiliyorsunuz.

Ayarlar

renk düzenlemeleri, kontrast, açı vb gibi pek çok ayarı bu sekmeden düzenleyebiliyorsunuz. Ayarlar sekmesinde fotoğraf düzenleme arayüzünde yer alan özelliklerin tamamının yer alması düşünülüyor. Apple kullanıcılarının yabancılık çekip yeni arayüze alışmak ile vakit kaybetmemeleri için elinden geleni yapmış diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Çok Sağlam bir Telefonum Olsun İsteyenler İçin Geliştirilen Tank Kadar Sağlam Caterpillar S52 Tanıtıldı İşte Fiyatı ve Özellikleri

Filtreler

Fotoğraflarda bulunan filtrelerin tamamen aynılarının ekleneceği bilgisi elimize ulaşan videolar için düzenleme arayüzünde, eklenen efektlerin yoğunluğunun ayarlanabilmesine olanak tanıyan bir çubuğun da olacağı bildiriliyor.

Kırpma

İOS 13’de Video düzenlemeEklenecek en güzel özellik olacağı söylenen Kırpma sekmesi, perspektif düzenlemesi dâhil pek çok kırpma ve düzenleme işlemi gerçekleştirmenize imkân sunacak. Fotoğraflarda olduğu gibi oldukça basit ve kullanışlı olacağı söyleniyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz