Facebook, yalan/yanlış haber ve bilgilerin önüne geçmek için bir süre önce program başlatmıştı. Program bu zamana kadar sadece Facebook için kullanılıyordu ancak artık Instagram platformunda programa dahil edildi. Sahte veya yanlış olduğunu düşündüğünüz postları bildirebileceksiniz. Bu sayede Instagram yanlış bilgi veren gönderilere müdahale edecek.

İçinde bulunduğumuz “Post Truth” çağında gerçek bilgiye ulaşmak oldukça zahmetli. Gerçek bilgiye ulaşmak için yüzeyi bir hayli kazımamız gerekiyor. Mevcut durum yakın zamanda Facebook’un başına bela olmuştu. Sosyal medya platformunda neredeyse gerçek bilgiyi bulmak imkansız hale gelmişti. Üzerine birde veri ihlalleri ile ilgili skandallar ortaya çıkınca işler oldukça kötü gidiyordu ancak Facebook imajını düzeltmek için bir dizi çalışma başlattı. Bunlardan biri yalan , yanlış bilgi içeren gönderilerin belirlenerek geri plana atılması programıydı. Kısmen başarılı olan programa şimdide Instagram platformu dahil edildi.

Program basit olarak şöyle çalışıyor. Gerçek olmadığını düşündüğünüz gönderileri raporluyorsunuz ve ardından Facebook gönderideki bilgileri inceliyor ve hatalı olduğuna kara verirse gönderiler geri planda tutuluyor. Herhangi bir silme işlemi gerçekleşmiyor ancak geri planda tutulduğu için insanlara ulaşması çok zor hale geliyor.

Instagram yanlış bilgi veren gönderileri geri plana atacak.

Instagram yanlış bilgi veren gönderilerin kullanıcılarına ulaşmaması için arka plana atacak

Yeni özellik şuan için yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Instagram kullanıcılar için başladı. kısa süre içinde tüm dünyada kullanıma açılacak. Özelliği kullanmak ise çok basit. Yanlış bilgi içerdiğini düşündüğünüz bir gönderide menüye dokunarak “Uygun Değil” sekmesine tıklamalısınız. Ardından hatalı bilgi seçeneğine seçeneğini kullanarak gönderinin kontrolden geçirilmesini sağlayabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Zor Günleri Atlatan “Snapchat”in Günlük Kullanıcı Sayısı 200 Milyonu Aştı

Yanlış bilgi içerdiği tespit edilen gönderiler hastag sayfasında kesinlikle yer almayacak. Ayrıca keşfet sayfasında da en arkaya atılacak gönderinin yanlış bilgileri yayma imkanız elinden alınacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz