Instagram Kullanıcılarına Kötü Haber, Yeni Reklamlar Geliyor

Instagram, reklam içeriklere sahip influencer gönderilerini ön plana çıkartabileceklerini duyurdu. Bu içeriklere sahip gönderiler hem ana sayfada hem de hikayeler kısmında yer alacak.

Sosyal medya platformlarının tamamına yakının para kazanma yöntemi aynıdır. Kullanıcılardan herhangi bir ücret talep etmezler ve asla etmeyecekler. Akışınızın (Timeline) arasına yerleştirdikleri reklamlardan elde ettikleri gelir ile ayakta kalırlar. Bu reklamları göstermek isteyen özel yada tüzel kişilerden ücret alırlar. Gösterilen bu postlarda Sponsorlu ya da reklam olarak belirtilir. Birkaç istisna dışında bu yöntem kullanıcılar çok rahatsız etmedi. Yapay zeka sayesinde kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik reklamların karşılarına çıkartılması da bu yönteme büyük katkı sunuyor.

Her Instagram kullanıcısının karşısına çıkan bu reklamlar, şirketin yeni aldığı karar ile artırılacak. Ana akışta ve hikayeler kısmında daha çok reklam görmeye başlayacağız.

Sponsorlu bir paylaşımda bulunan Instagram fenomeninin gönderisini yalnızca takipçileri görebiliyordu. Ancak yapılacak yenilikle reklam veren firma dilediği taktirde bu gönderiyi on plana çıkartacak. Takip etmediğimiz kişilerin Sponsorlu gönderilerini de ana akışımızda yada hikayeler kısmında göreceğiz.

Instagram, reklam sisteminde yaptığı değişikliği; “Markalı içerik reklamlarıyla firmalar, kendilerini yaratıcıların hikayeleri üzerinden anlatma fırsatına sahip oluyor.” Sözleri ile anlattı.

Şuan olduğu gibi reklam içeriklerde yine “Sponsorlu” ibaresi yer almaya devam edecek. Ancak bu yeni reklam sistemi ile çok daha fazla reklam görecek olmamız kullanıcılar açısından büyük bir rahatsızlık yaratabilir. Elbette ki ücretsiz kullanılan bir uygulamada reklam olması kadar normal bir şey yok. Ancak kullanıcıları rahatsız edecek derecede reklamlar her zaman kullanıcı azalması ile sonuçlanmıştır. Instagram bu konuda ne yapacak hep beraber bekleyip göreceğiz.

İlginizi Çekebilir  Dünyanın En Küçük Akıllı Telefonu Palm Türkiye’de Satışa Sunuldu, İşte Fiyatı ve özellikleri

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz