Mars görevindeki Insight muhteşem görüntüler yakalamayı başardı.

NASA tarafında Mars’ın derinliklerini incelemesi için gönderilen Insight görevini fazlasıyla yapıyor. Mars Yüzeyindeki yalnız çalışmalarına devam eden Insight, dün Dünya’ya tarihe geçecek görüntüler gönderdi. Insight, Mars’ta güneşin doğuşu ve batışını görüntüledi. Mars’tan gönderilen bu inanılmaz fotoğrafları bir araya getiren NASA görevlileri o tarihi anları video haline getirerek yayınladı. Bugünden itibaren çok sık karşımıza çıkacak Mars’taki gün doğumu ve gün batımına videosu:

Insight Mars’ta gün doğumu ve gün batımını görüntüledi

NASA’nın Mars keşif aracı Insight geçtiğimiz yılın Aralık ayında Mars’a sorunsuz şekilde iniş yapmıştı. Mars’taki uzun ve yalnız görevine aralıksız devam eden Insight, gelecek yıllarda insanların Mars’ta kurması planlanan üsse yardımcı olacak ön verileri elde etmek dışında, NASA’nın Mars projesine olan ilgiyi koruma görevini de üstlenmiş gibi görünüyor. Kızıl gezegenden gönderdiği birbirinden güzel fotoğraflar Dünyada büyük ilgi uyandırıyor. Son olarak 24 Nisan’da çektiği ve dün yayınlanan fotoğraf ikincil görevini başarıyla yerine getirdiğini herkese gösterdi.

Dünyamızdan başka bir gezegenden gün doğumu ve batımını fotoğraflayan ilk keşif aracı Insight değil. İlk fotoğraflamayı, 1976 yılında yine NASA tarafından Mars’a gönderilen Vikink 1 keşif aracı yaptı. Sonraki yıllarda Spirit, Opportunity ve Curiosity araçlarıda fotoğraf göndermeye devam etti. Ancak en net görebildiğimiz fotoğrafları gönderen Insight oldu.

NASA, Insight’ı Mars’a neden gönderdi?

Mars’ın derinliklerini incelemek üzere tasarlanmış olan InSight, Lockheed Martin tarafından üretildi ve NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory tarafından işletilmektedir. Atlas V-401 roketiyle fırlatılan InSight, 26 Kasım 2018 tarihinde saat 19:52:59’da Mars’ın Elysium Planitia bölgesine başarılı bir şekilde iniş yapmıştı. Yolculuğu tam olarak 483 milyon kilometre süren aracım görevi, İniş yaptığı bölgeye sismograf ve ısı sondası yerleştirmesidir. Ayrıca, Ayrıca, Mars’ın iç yapısı ve rotasyonuyla ilgili çalışmaların tamamlanması için bir dizi radyo bilimi deneyi gerçekleştirecek.

İlginizi Çekebilir  Sağlam Özelliklere Sahip Redmi TV duyuruldu

1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz