Huawei’nin yeni işletim sistemi Ark Os’un ilk görüntüleri paylaşıldı. Huwei Central’in paylaştığı görüntülerde yalnızca Ark OS’un ayarlar bölümünün nasıl görüneceği anlaşılabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımları sonrasında Android lisansı iptal edilen Huawei kendi işletim sistemi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Şirket bundan sonra üreteceği cihazlarda kullanmak üzere geliştirdiği işletim sisteminin isminin Ark OS’ olacağı yakın zamanda kesinleşmişti. ABD ile ilişkileri hiç de iyi gitmeyen şirket kendi işletim sisteminin yapımına hız verdi. Altı ay içerisinde kullanıma açılması planlanan Ark OS’tan ile görüntüler paylaşıldı.

Huawei Central’in paylaştığı Ark Os’un ilk görüntüleri yalnızca Ark OS’un ayar bölümüne ait

ABD’nin yaptırımları sonra Google Huawei’nin Android işletim sisteminde bulunan lisansınız iptal etmişti. Bu gelişmelerin ardından Huawei kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı öğrenilmişti. Ancak iş sanıldığı gibi değil. 2012 yılında Çin yerel medyasında Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde çalıştyığı haberi yapılmıştı. Çinli şirket o dönemde bahsi geçen işletim sisteminin normal koşullarda kullanıma açılmayacağını yalnızca beklenmedik acil durumlar için yapılan bir çalışma olduğunu belirtmişti. Sıfırdan kullanıma hazır ve stabil bir işletim sistemini bir yıl gibi kısa bir sürede hazır hale getirmek mümkün değil. Hele Huawei gibi çok işlevsel cihazlara sahip bir firmanın ihtiyaç duyacağı işletim sistemi asla mümkün olmaz. Belli ki 2012 yılında haberi yapılan işletim sisteminin geliştirilmiş hali kullanıcıların karşısına çıkacak.

İlginizi Çekebilir  Disney+ Abonelik Paketleri ve Fiyatları Açıklandı

Ark OS ile alakalı bilgiler oldukça sınırlı. İsmi, ayarlar bölümünün görüntüsü ve altı ay içerisinde kullanıma açılacak olması düşünde bir bilgi yok. Şuan mevcut Huawei kullanıcılarının ARK Os çıktıktan sonra yeni işletim sistemine mi geçecekleri yoksa Android’de mi kalacakları sorusu yanıtsız.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz