Son zamanlarda ciddi ticari baskıya ve ABD’nin uyguladığı yaptırıma maruz kalan Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, tüm olumsuzluklara rağmen telefon satışlarını arttırdı. Huawei 2019’un ilk altı ayında 118 Milyon telefon satmayı başardı.

Bu yıl içerisinde ABD hükümeti tarafından, Çin hükümeti için ajanlık faaliyeti yürüttüğü gerekçesi ile ticari baskı ve ciddi yaptırımlara maruz kalan Huawei, her şeye rağmen satışlarını arttırmayı başardı. Yaptırımlar sonucu üretimlerinde azaltma yaptığını açıklayan şirket buna rağmen geçen yılın aynı döneminden fazla telefon satmayı başardı.

Huawei telefon satışından ne kadar gelir elde etti?

Çin merkezli şirketin yaptığı açıklamaya göre2019’un ilk altı ayında toplam 118 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Huawei satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20’lik bir artış yakaladı. Telefon satışlarından elde ettiği gelir ise 32 milyar dolar olarak açıklandı.

Huawei, telefon

Şirketin tek başarısı akıllı telefon satışı değil. Diğer iş kolu olan iletişim altyapılarında ise toplam 21 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Giyilebilir teknoloji ve bilgisayar gibi diğer iş kollarında ise gelirlerini bir önceki döneme göre arttırdı.

İlk altı aylık dönem Huawei için işler iyi gitmiş olabilir ancak şirket böyle devam edeceğini düşünmüyor. Şirket, uygulanan yaptırımlar nedeni ile 2019 ile 220 yıllarında arasında yaklaşık 30 milyar dolar kaybedeceğini açıkladı. 2019 yılının ikinci yarsında ise satışlarında düşü yaşanacağını belirtti.

İlginizi Çekebilir  Çok Sağlam bir Telefonum Olsun İsteyenler İçin Geliştirilen Tank Kadar Sağlam Caterpillar S52 Tanıtıldı İşte Fiyatı ve Özellikleri

Tüm olumsuzluklara rağmen satışların artmasının pe çok nedeni var. Bunlardan en önemlisi ticaret savaşları, isnat edilen suçlamalar ve yaptırımlar nedeni ile dünya medyasında bolca haberleri çıkması. Huawei isminin duyurulmasında en önemli faktör olan bu haberler olumsuz bile olsa insanların Huawei markasını tanımasını sağladı. Ancak yaptırımların devam etmesi halinde ciddi bir maliyet artışı yaşayacak şirket bu artışı tüketicilere yansıtmak zorunda kalacaktır. Ayrıca Android lisansının iptal edilmesi söz konusu. Pahalı ve Android işletim sistemine sahip olmayan bir cihaz pek tercih edilmeyecektir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz