Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımı sonrası kendi işletim sistemi içi üzerinde çalışmaya başlayan Huawei, yeni işletim sistemi ile sık sık gündeme geliyordu. Merak edilen işletim sistemi hakkında birkaç küçük açıklama dışında pek konuşmayan Çinli teknoloji üreticisi sessizliğini güzel bir etkinlik ile bozdu. HDC 2019 Etkinliğinde Huawei işletim sistemi HarmonyOS resmi olarak tanıtıldı.

Milyonlarca kullanıcısı olan Huawei ABD hükümeti tarafından uygulanan yaptırımlar sonrasında zor günler geçiriyordu. Yaptırımlar nedeni ile yeni telefonlarında Android kullanmayacak olan şirket kendi işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Kullanıcılarının merakla beklediği duyuru bugün geldi. Huawei, HDC 2019 etkinliğinde yeni işletim sistemi HarmonyOS’u resmi olarak tanıtıldı.

HarmonyOS tam uyumluluk sunmasının yanı sıra diğer teknoloji ürünlerinde de kullanılabilecek

Huawei yeni işletim sistemini mikrokernel tabanlı bir işletim sistemi tanımını kullanıyor. Bu temel sayesinde yalnızca akıllı telefonlarda değil, dizüstü bilgisayar, televizyon, giyilebilir teknoloji ve tabletlerde kullanılabilecek. Şirketin en çok satılan ve beğenilen ürünü akıllı telefonlar açısından bakılırsa Android’e rakip bir işletim sistemi çıkarttılar diyebiliriz.  

HarmonyOS

HarmonyOS açık kaynak kodlu olacak.  Yakın zamanda Android uygulamalarını desteklemeye başlayacak işletim sistemi, açık kaynak kodu nedeni ile uygulama geliştirmeye müsait olacak. İlk zamanlar mağazasında pek fazla uygulama bulunamayacağı aşikar ancak şirket bu geçiş sürecini Android ekosisteminde yararlanarak aşacak.

Bağlantı ve uyumluluk konusunda iddialı olan yeni işletim sistemi, sahip olduğu TEE (Trusted Execution Environment / Güvenilir Yürütme Ortamı) sayesinde diğer cihazlar ile güvenilir bağlantı oluşturabilecek. Ayrıca açıklamalara göre işletim sistemi düşük donanımlı ve yüksek donanımlı tüm sistemlerse stabil olarak çalışıyor.

İlginizi Çekebilir  Twitter Botlarını Algılayan Uygulama Geliştirildi

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz