ABD’nin yaptırımları sonrasında başta Google olmak üzere pek çok Amerikan şirketi Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldıklarını duyurmuşlardı. Huawei’nin cihazlarında WhatApp ve Facebook gibi dünyanın en çok kullanılan uygulamalarına yer verememe ihtimali dahi ortaya çıkmıştı. Ancak süreçte yumuşama ve geri adım sayılabilecek bir karar alındı. Google, Huawei Mate 20 Pro Android Q Beta programına tekrar dahil etti.

Google, Huawei ilişkileri için olumlu adım attı

Amerika Birleşik Devletleri ve Huawei arasında uzlaşmak olacak mı söylemek zor. Ancak ABD’nin İlk günkü kadar sert olmadığını söylemek yanlış olmaz. Huawei ile ilişkilerini askıya aldığını duyuran bazı şirketler kararlarında vazgeçtiklerini duyurmuşlardı. Son olarak Google, Android Q beta sürecinden çıkarttığı Huawei’yi yeniden dahil ettiğini duyurdu.

developer.android.com adresinden Huawei Mate 20 Pro modeline Android Q Beta sürümünü yüklemek için gerekli talimat ve dosyalara erişebilir durumda. ilişkileri için olumlu bir adım olduğu şüphesiz ancak asıl merak edilen ABD Huawei ilişkilerinin akıbeti ne olacak sorusuna yanıt değil.

Google, Huawei kullanıcılarını mağdur etmemek için ilişkileri askıya alma sürecini 6 ay ertelemişti. Şüphesiz bu durumdan en büyük zararı Huawei kullanıcıları görecekti. Ancak Google Huawei Mate 20Pro’yu tekrar almasıyla ilişkiler normalleşebileceği sinyallerini veriyor. Elbette bu durumdan en çok memnun olacaklar Huawei marke cihaz sahipleri olacak.

Google ülkesi olan ABD’in kurallarına ve yasalarına uymak zorunda. ABD hükumetinin ve yargısının ne yapacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak Google, son kararından önce Huawei’yi Wi-Fi Alliance, JEDEC ve Bluetooth SIG‘in üyelik listesine tekrar ekledi.

İlginizi Çekebilir  Samsung, Discord İle Anlaştı, Artık Mobil Oyunlarda Sohbet Edilebilecek

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz