Google arama sonuçlarını çeşitlendirmek ve web siteleri arasında oluşan haksız rekabetin önüne geçebilmek için arama sonuçlarında, bir alan adı altında toplanan tüm sitelerden en fazla iki link gösterecek.

Google Resmi Twitter hesabında duyurduğu yenilik sayesinde Google aramaları için sonuçların daha çeşitli duruma getirilecek. Google’ın yaptığı açıklamaya göre, arama sonuçlarında aynı siteden ikiden fazla link gösterilmeyecek, böylece diğer sitelerin içerikleri de görünür hale gelecek.

Google Arama Sonuçları Artık Daha Çeşitli

Yapılan yeni güncelleme ile arama sonuçlarındaki çeşitliliği artırmak hedefleniyor. Güncelleme Google algoritmasına bağlı olacak. Algoritma, arama sonuçlarında aynı siteye ait ikiden fazla link fark ederse arama sonucu ile en alakalı iki link hariç giderleri sonuçlardan çıkartılacak. Ancak arama gereği ikiden fazla link gösterim gereksinimi olduğu durumlarda, kişilerin veriye erişimini engellememek adına ikiden fazla link gösterimi durumu olabilecek.

Getirilen bu yeni güncelleme ile aramalar alan  adı tabanlı olacak. Bu nedenle alt alan adları ana siteye bağlı sayılacak. Google’da arama yapıldığında, ana alan adı ve alt alan adları ki içerikleri aranacak ve yalnızca arama ile en alakalı iki sonuç listelenecek.

İlginizi Çekebilir  Galaxy Note 10 Ekrandan Ses İletecek, Nedir Bu Ekrandan Ses İletme Özelliği?

Google getirdiği bu yeni özellik ile yeni internet siteleri için son derece zor olan aramalarda ilk sayfalarda çıkma durumu kolaylaşacak. Yapılan aramalarda genelde ilk sayfada çıkan sonuçlara bakılıp diğer sayfalara nadir olarak gidiliyor. Çok hit alan sitelerin önüne geçmek neredeyse imkansız. Ancak bazı aramalarda çok tıklanan sitelerin geçmiş yıllara ait içerikleri dahi pek çok siteden önce çıkmakta. Yeni getirilen özellik sayesinde yalnızca en alakalı içerikleri görebileceğiz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz