Facebook kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak amacıyla haber kaynağında kullandığı algoritmayı değiştiriyor. Bu değişiklik sayesinde Facebook haber kaynağı arkadaşlarımızdan gelen gönderiler ve ilgi alanlarımız ile alakalı gönderler ön plana çıkartılacak.

Facebook, son dönemlerde gizlilik konusunda üst üste ortaya çıkan skandallarla kullanıcılarından büyük tepki toplamıştı. Son olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu Türk kullanıcıların fotoğrafları erişime açık hale gelmesi gerekçesi ile 1.6 Milyon Lira ceza vermişti. Şirket bu kötü gidişe dur demek ve iyice düşen imajını toparlamak amacıyla Sosyal platformu çok daha kişisel ve özel bir yer haline getirmek istiyor.

Yeni Facebook Haber Kaynağı Değişim Hamlelerinin Bir Parçası

Facebook, skandalları unutturarak, ellerindeki Dünyanın en büyük sosyal medya platformunu samimilikten uzak yapay bir ortam olmaktan çıkartıp evimizin sıcak güvenilir ve samimi ortamında dönüştürmeyi amaçlıyor. Özetlersek Facebook, önemli bir dizi hamle sayesinde ilk yıllarındaki samimi ve sıcak bir platform haline dönmeye çalışıyor.

Haber kaynağı, kimleri yakın arkadaş olarak işaretlediğimiz, hangi arkadaşımızla ne kadar sık iletişim kurduğumuz, ortak arkadaşlarımızın sayısına bağlı olarak değişiyor. Bu veriler ışığında oluşacak haber kaynağı insanları dış dünyaya kapalı hale getirmesi mümkün. Bu konu ile alakalı Facebook’un ne yapacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak yeniden sıcak bir ortam haline getirmeyi hedefleyen şirket bu konu ile alakalı mutlaka bir çözüm oluşturacaktır

Facebook bu algoritmayı, kullanıcıların takip etme yönelimleri, grup ve sayfa üyelerinin hangi içerikler ile ilgilendiği vb. verilerin titizlikle birleştirilmesiyle oluşturuluyor. Kullanıcıların rağbet etmediği, ilgi çekicilikten uzak, rahatsızlık veren içeriklerin haber kaynağında görünmesi yerine, güvenilir ve ilgi alanınıza daha uygun içeriklere sahip gönderiler gösterilecek.

İlginizi Çekebilir  Delikli Ekrana Sahip LG Q70 Resmi Olarak Tanıtıldı

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz