1970’li yıllarda NASA, Mars görevleri sırasında kızıl gezegenin topraklarından örnek toplamıştı. O dönem toprak örneklerinde mikroorganizmalar keşfedilmişti ancak NASA gezegende yaşam olduğunu söylemek için yeterli delil olmadıklarını ilan etmişti. Toprak üzerinde incelemelerde bulunmuş eski bir NASA çalışanı örneklerin Mars’ta yaşam olduğunu söylem için yeterli olduğunu iddia etti.

Eski NASA çalışanı Gilbert Levin, Scientific American dergisinde yazdığı bir makalede oldukça ilginç bir iddia ortaya attı. Levin, 70’li yıllarda gerçekleştirilen Viking isimli Mars görevlerinde kızıl gezegende yaşam olduğuna dair kanıt elde ettiklerini açıkladı. İddiasını bir adım öteye taşıyan bilim insanı Mars’ta yaşam olmayacağına dair bir kanıt bulamadıklarını belirtti.

Mars’ta Yaşam

NASA, kızıl gezegen Mars’a ilk araçlarını 70’li yıllarda Viking görevleri ile gönderdi. Viking görevlerinden iki farklı aracı kızıl gezegenin yüzeyine indirmeye başaran NASA, Mars yüzenin çeşitli bölgelerinden toprak örnekleri toplayarak biyolojik yaşam izleri aramıştı.

Mars’ta yaşam kanıtı 70’lerde bulunmuş!

Scientific American dergisi için makale kaleme alan Gilbert Levin Viking görevlerinde yer alan birilim insanlarından birisiydi. Bilim insanı, Kızıl gezegenin yüzeyinden gelen toprak örneklerinin çeşitli testlere tabi tutarak mikroorganizmaların var olup olmadığını kontrol etmek ile sorumluydu. Uzun süre testlerine devam eden Levin 1977 yılına gelindiğinde testlerden olumlu sonuç alındığını açıkladı.  

Mars yüzeyine gönderen Viking araçlarından bir tanesi Mars’ta yaşamın kanıtı olan mikroorganizma bulmuştu. Üstelik pozitif sonuç yalnızca bir test ait değildi ve diğer testlerde aynı sonucu veriyordu. NASA, yapılan testlerden dört tanesinde olumlu sonuç almayı başarmıştı. Diğer araç ile yapılan testlerden de benzer sonuçlar elde edilmişti.

İlginizi Çekebilir  Uluslararası Uzay İstasyonunda 30 Günlük Tatilin fiyatı Belli Oldu
Mars’ta Yaşam

NASA devam ettiği testlerde bir daha aynı sonucu elde edemedi. NASA yaptığı resmi açıklamada ilgili testlerde ekde edilen sonuçların Viking araçlarının iniş bölgelerinden elde edilen toprak da yaşayan mikroorganizmaları kanıtlamak için yetersiz olduğu söylenmişti. Verilerin inorganik kimyasal reaksiyonlar olduğu belirtilmişti.

Gilbert Levin NASA ile aynı fikirde değil. Bilim insanı kaleme aldığı makalede, Dünyamızda sıkça rastladığımız bir mikroorganizmanın Mars toprağında tespit edildiğini belirtti. iki Viking aracıda yaşayan mikroorganizma bulmayı başarmıştı. Ancak NASA bu kanıtları gizli tutmayı tercih etmiş ve inorganik kimyasal reaksiyonlar olduğunu söylemişti.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz