California Üniversitesi’nde yürütülen araştırma sonucunda bilim insanları, düşünceleri konulmaya çeviren cihaz geliştirmeyi başardılar. Araştırmayı yürüten bilim insanlarının ”heyecan verici” olarak nitelediği cihaz şuan için pek ses getirmese bile çağımızın en büyük buluşlarından biri olduğu çok açık.

Nasıl çalışıyor?

Beynin, dudakları, dili, gırtlak ve çeneyi hareket ettiren bölümüne elektrotlar yerleştiriliyor ve bu bölgesindeki elektrik sinyalleri algılanıyor. Ardından bilgisayar marifetiyle  ağzın ve gırtlağın hareketleri kopyalanıyor ve düşünce sese çevriliyor. Son olarak, yapay zekaya sahip aygıtlar sayesinde düşünceler konuşmaya dönüştürülüyor.

Teknoloji henüz mükemmel düzeyde değil, ancak henüz ilk adımlarını attığını düşünürsek oldukça iyi sonuçlar verdiğini söylemek gerekir. Beş kişinin katıldığı testlerde dinleyiciler konuşulanların yüzde 70’ini anlayabildi. Bilim insanları çalışmanın zaman içerisinde daha iyi hale geleceğini belirrttiler.

Bilim kurgu eserlerinde okuduğumuz bu teknoloji ne işimize yarayacak?

Pek çok hastaya umut beklenen cihaz başta gırtlak kanseri, felç, Parkinson, ve motor nöron rahatsızlıkları nedeni ile konuşma yetisini yitirmiş insanlar kullanabilecek. Ve elbette hepimizin aklına gelebileceği gibi suç ile mücadelede de kullanılabilecek.

İlginizi Çekebilir  Hangi Ünlüye Benzediğini Söyleyen Uygulama Gradient Hızla Yayılıyor

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz