The Secret World ve Conan Exiles gibi yapımlarla bilinen Funcom, Dune oyunu yapmaya başladığını duyurdu. Çok bilinen arasında görmeye alışık olmadığımız kendine özgü ve kaliteli oyunlar çıkartan şirket, Dune için heyecan uymamıza sebep oldu.

Dune serisinden daha öncede oyun yapıldı, çoğunlukla real time strategy (RTS) türündeydi. RTS türünün önünü açan oyunlardan olma özelliğine sahiptir. Çok severek oynadığımız Red Alert ve Warcraft gibi oyunları atası sayılır. Sabırsızlıkla beklediğimiz yeni oyunun ne türde olacağı henüz açıklanmadı ancak Dune evreninin içerisinde olmak her zaman güzel olacaktır. Kitap serisinden ve önceki oyunlardan dolayı beklentiler oldukça yüksek. Funcom bu beklentileri karşılaya bilecek mi? Hep birlikte bekleyip göreceğiz

 

Peki nedir bu Dune?

Amerikalı yazar Frank Herbert tarafından kaleme alınan Dune, bugüne kadar yaratılmış en iyi bilimkurgu serilerinden biri olarak kabul edilir. Çok çok uzak bir gelecekte geçen seride bir çöl gezegeni olan Arrakis’i ve Arrakis’de geçen olaylar ele alınır. Korkulan olmuş ve makineler insanları köleleştirmiştir. Yılmayan insanlık uzun ve çetin mücadelelerin ardından yeniden özgürlüğü tatmıştır. Sütten ağızı yanan insanoğlu yoğurda küser. Bir daha asla zincirlere bağlanmamak için makineleşmeyi yasaklanır.

Güç sahibi haneden, ticareti ve dini gruplar arasındaki karmaşık ilişkiler ile başlayan Dune, insan doğası, din, siyaset, ekonomi, liderlik, cinsiyet gibi kavramlara dair bolca sosyolojik, psikolojik ve felsefi tahliller içerir. Bu özelliği ile pek çok kez okunup her okunduğunda farkı bir tat verebilen Dune tartışmasız en iyi kurgu serilerindendir. Günümüz dünyası ile olan sıkı bağları nedeni ile de yaşadığımız zamanı farklı bakmanızı sağlar.

İlginizi Çekebilir  Inside ve Yılın Oyunu Celeste Epic Store’da Ücretsiz Oldu!!!

 

Frank Herbert tarafından yazılan orijinal seri;

Çöl Gezegeni Dune (Dune, Desert Planet)

Dune Mesihi (Dune Messiah)

Dune’un Çocukları (Children of Dune)

Dune’un İmparator Tanrısı (God Emperor of Dune)

Dune Sapkınları (Heretics of Dune)

Dune Rahibeler Meclisi (Chapterhouse: Dune)

 

Yazarın hayata gözlerini yummasının ardından oğlu Brian Herbert ve bilimkurgu yazarı Kevin J. Anderson, Frank  Herbert’in notlarından yola çıkarak orijinal 6 ciltlik seride işlenen olayların öncesini ve sonrasını anlatan romanlar yazmışlardır. Ancak bu romanların büyük kısmı Türkçeye çevrilmemiştir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz