2019 yılının başında Ay yüzeyine iniş yaparak göreve başlayan Yutu-2 görevini başarı ile yerine getirmeye devam ediyor. Keşif aracı Ay’ın karanlık tarafında yeni madde keşfetti. Parlak ve jel benzeri bu madde Ay’ın karanlık tarafındaki küçük bir kraterde keşfedildi.

Çin Halk Cumhuriyetinin Ay görevi Chang’e 4 dahilinde görev yapan Yutu-2, ayın karanlık tarafını keşfetmek için tasarlanmış bir keşif aracı. İçinde bulunduğumuz yılın ocak ayında başarı ile iniş yapan araç, o tarihten beri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ay’ın Karanlık tarafında yeni madde keşfedilmesi planları değiştirdi

Yutu-2 aracı Ay’ın karanlık tarafında günlük takvimindeki görevleri yerine getirirken ilginç bir keşif yaptı. Parlak ve jel benzeri bir oldukça garip bir madde keşfeden araç verileri anlık olarak dünyaya bildirdi. Şaşırtıcı keşif 25 Temmuz günü gerçekleştir. Ayrıca keşif aracık tahviminde bazı değişiklikler yapılmasına neden oldu.

Ay’ın karanlık tarafında yeni madde keşfedildi

Ay keşif görevinin standart takvimine göre 28 Temmuz tarihinde Chang’e 4 ekibi, keşif aracını radyasyon ve sıcak gibi etkilerden korumak için uyku moduna alarak gücünü kesecekti. Yutu-2 kamerasının kayıt ettiği görüntüleri kontrol eden görevliler ay yüzeyine benzemeyen ve parlak bir madde içerin minik bir krater fark etti.

Şaşırtıcı keşif karşısında büyük şaşkınlık yaşayan ekip, görüntülerin herhangi bir ışık kırılmasından ve mercek kaynaklı olmadığından emin olunca Ay bilimcilere konu ile ilgili araştırma yapmaları için çağrıda bulundular. Yutu-2’nin uyku moduna alınması iptal edilerek maddeyi incelemek üzere yönlendirildi. Tüm ekipler gizemli maddeyi araştırmaya yoğunlaştı.

İlginizi Çekebilir  İnsanlık Tarihinde bir İlk: İki Kadın Astronot Uzay Yürüyüşü Yaptı!!!

Keşfedilen maddenin yapısı ile ilgili olarak fazla bilgi paylaşılmadı. Yalnızca “Parlak ve jel benzeri” olarak tanımlandı.  Maddenin Ay’a çarpan bir meteor sayesinde gelmiş yada çarpma etkisi ile oluşmuş olabileceği düşünülüyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz