Şuanda dünyada robot denince akla gelen Boston Dynamics ürettiği birbirinden yetenekli robotları satışa çıkaracak. Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz robotları gerçek hayatta hem de yapay zekaya sahip şekilde bizlere sunan şirket. Sık sık yayınladığı videolarla adından sıkça söz ettiriyor. Yapılan açıklamaya göre Boston Dynamics Robotları artık sokaklarda dolaşmaya başlayacak

Boston Dynamics robotları satışa çıkıyor

Son dönemde oldukça hızlanan teknoloji robotik alanını da etkiliyor. Eskiden yalnızca Hollywood filmlerinde gördüğümüz robotları artık sokaklarda olmasa bile laboratuvarlarda görebiliyoruz. Robot teknolojisinin en büyük ve ünlü temsilcilerinden Boston Dynamics’in videolarını görmüşsünüzdür. Yapay zeka ve robot teknolojisinin harka karışımı robotlar filmlerde gördüğümüz hareketleri gerçek hayatta yapıyorlar.

Çevik, oldukça hızlı, oldukça kullanışlı denge sistemi, yapay zeka ve ileri komut algılama teknolojisinin karışımından oluşan robotlar. Teknoloji ve bilim ile ilgisi olmayanların bile dikkatini çekiyor. Şirketin sık sık yayınladığı eğlenceli videolarında buna büyük katkısı var.

Boston Dynamics dün yaptığı basın açıklamasında önemli açıklamalarda bulundu. Şirket önümüzdeki aylarda bazı robotların seri üretimine başlayacak. İlk olarak ABD pazarında piyasaya sürülecek robotlar ardından tüm dünyada satışa çıkacak. Fiyat konusunda bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Ancak şirketin bazı özel kuruluşlara ve ülkelere satış yapması bekleniyor. Yaptıkları paylaşımlarda robotlar günlük kullanıma uygun görünmüyor. O nedenle günlük kullanımlara uygun bir robot satışa çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor.

Seri üretimi yapılacak ilk Boston Dynamics Robotu SpotMini olabilir

Konuyla ilgili pek çok söylenti var. Piyasaya çıkacak ilk robotun SpotMini ismindeki köpeği andıran robot olabileceği söyleniyor. 84 santimetre boyundaki model şarj olduğunda 90 dakika boyunca çalışabiliyor. İlk anda 90 dakika çalışıyor olması size kısa gelebilir. Ancak robotik sistemlerini, donanımını ve hareketlerini düşünürsek oldukça uzun bir süre. 14 kiloya kadar ağırlık taşıya bilen modelin ilk seri üretimi yapılacak robot olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir  Instagram Neden Çöktü? İşte Beklenen Açıklama
Boston Dynamics Robotları

Hangi modelin seri üretime geçeceği konusunda resmi bir bilgi paylaşılmadı. Ancak seri üretime en yatkın olan SpotMini modeli gibi görünüyor. Önümüzdeki günlerde Boston Dynamics resmi bir açıklama ile hangi modelin seri üretiminin yapılacağını açıklaması bekleniyor.

Merak edenler için Boston Dynamic şirketinden bahsetmek gerekirse. 90’lı yılların başında Massachusetts Teknoloji Üniversitesinde şirket, kuruluşundan 11 yıl sonra 2013 yılında Google tarafından satın alındı. Şuan gerek Google gerekse ABD ordusunun desteği ile robotic konusunda hızla gelişme gösteren Boston Dynamic yayınladığı videolarda dikkatleri üzerine çekiyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz