Ay’a ilk kadın 2024’te indirilecek. Artık siyasi söylem değil, hazırlıklar resmi olarak başladı.

Mart ayında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 2024’te Ay’a yeniden insan göndermeyi planladıklarını ve bu kez kadın astronot da gönderileceğini açıklamıştı.

Ay’a ilk kadın 2024’te indirilecek.

Daha önce çok defa gittim ancak bu kez çok özel olacak.

20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong’un “bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım.” sözleriyle ilk adımımızı atmıştık Ay dedeye. Armstrong’dan sonra 5 kez daha gidildi Ay’a. Pek çok insan ayak izini Ay yüzeyinde bırakarak insanlık tarihine geçti. Ancak bu insanlardan hiç biri kadın değildi.

Hazırlıklar başladı.

NASA başkanı Jim Bridenstine, bugün Twitter’da duyurduğuna göre 2024 Ay yolculuğu için hazırlıklar başlatıldı. Bugüne kadar Ay’a pek çok kez insan gönderilmişti ancak ilk kez bir kadın Ay’aayak basacak. Uydumuzun Güney kutbuna olacak iniş kuşkusuz insanlık tarihinin unutulmaz olaylarından biri olacak.

Uzayda bir kadın..

Sovyet Rusya ve ABD arasında uzay yarışının en kızıştığı günlerde Rusya, Vostok 6 uçuşunu gerçekleştirmişti. 16 Haziran 1963 tarihli Uçuş, o tarihte uzay yarışında açık ara önde olan Sovyetler hanesine bir sayı daha yazacaktı. Vostok 6’yı diğer tüm görevlerden ayrı ve özel klan ise Uçuş kadrosunda uzaya çıkan ilk kadın olan Kozmonot Valentina Tereşkova da bulunuyor olmasıydı. 16 Haziran 1963. Treşkova’nın araladığı kapıyı kadınlar ardına kadar açtı. Kadınlar Uzay programlarında pek çok görevde bulundular defalarca uzaya çıktılar ancak bir yer hariç. Ay’a hiçbir kadın ayak basmadı. Neil Armstrong’un yürüyüşünün üzerinden tam 50 yıl geçti. 50 yıl sonra insanlık bu utançtan kurtulacak.

İlginizi Çekebilir  Mars’a İsmini Göndermek İsteyenler Acele Edin, Bugün Son!

Bugüne kadar aya iniş yapan kişiler ve iniş tarihleri ise şöyle:

Apollo 11, 1969, Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins

Apollo 12, 1969, Charles (Pete) Conrad, Alan Bean, Richard Francis Gordon

Apollo 14, 1971, Alan Shepard, Edgar Mitchell, Stuart Roosa

Apollo 15, 1971, David Scott, James Irwin, Alfred Worden

Apollo 16, 1972, John Young, Charles Duke, Thomas Mattingly

Apollo 17, 1972, Eugene Cernan, Harrison Schmitt, Ronald Evans

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz