Kızıl gezegen Mars’a gidecek astronotların yaşayabilecekleri acil durumlarda 3 Boyutlu Yazıcıyla Doku ve Kemik üretebilmelerini sağlayacak teknoloji geliştirildi. Bilim insanlarının geliştirdiği sistem sayesinde, astronotların Mars’ın zayıf yer çekiminden dolayı yaşayacağı olumsuzluklar azaltılmış olacak.

Pek çok Bilim-kurgu ve Uzay filminde, zarar gören dokuların/kemiklerin çeşitli cihazlar sayesinde hızlı iyileştirme ye yeni doku oluşturma teknolojisi görmüşüzdür. Günümüzde bilim adamları sadece bilim-kurgu filmlerinde görmeye alıştığımız bu teknolojinin ilk adımını attılar.

Astronotlar acil durumlarda 3 Boyutlu Yazıcıyla Doku ve Kemik basabilecekler

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), “Uzay Keşifleri için 3 Boyutlu Canlı Doku Basma” ismini verdiği projesi kapsamında geliştirilen teknoloji. Astronotların, dünyadan ve dünya imkan ve koşullarından çok uzakta olduklarında. Başlarına gelmesi muhtemel yaralanma ve kemik kırılması durumlarında, yaralarının daha çabuk iyileşmesi için doku ve kemik oluşturmalarını hedefleniyor.

Proje kapsamında, Dresden Teknik Üniversitesi Hastanesi’nde görevli bilim insanları kemik ve canlı dokuyu 3 boyutlu yazılar ile basmayı test ettiler. Düşük yer çekimli koşullarda nasıl sonuç vereceğini gözlemleyen bilim insanları gerçekleştirdikleri deney ile ilgili birde video paylaştı

Canlı dokunun 3 boyutlu yazıcılar vasıtasıyla basılması için kan plazması biyolojik mürekkep olarak kullanıldı. Bilim insanları kan plazmasına, bitkiler ve alglerden elde ettikleri maddeleri ekleyerek daha kıvamlı hale getirerek akışkanlığı azalttılar. Bu sayede oluşturulan materyal, yer çekimsiz ortamda sabit kalıyor, ortamda savrularak dağılıp yok olmuyor.

İlginizi Çekebilir  Mars yolculuğu: SpaceX Starship için tarih açıklandı

Aynı maddelerin yanına kalsiyum fosfat eklenerek kemik basımı gerçekleştirildi. Yapılan bu çalışmalar ve başarı ile gerçekleştirilen testler bu teknolojini için henüz ilk adım sayılıyor. Ancak ESA oldukça iddialı ve amaçlarının astronotların uzun sürecek mars yolculuklarında her türlü medikal ihtiyaçlarını giderek bir sistem oluşturmak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz