Bugün izlediğimiz tüm bilim kurgu, fantastik filmlerini, yenisi çıksa diye dört gözle beklediğimiz süper kahraman filmlerini, hatta finalini beğenmeyip her yerde aralıksız küfür ettiğimiz Game of Thrones dizisini bile o filmin açtığı yol sayesinde izleyebildik. A Trip to the Moon (Ay’a Seyahat), her şeyi başlatan film.

A Trip to the Moon, Yolculuk Yalnızca Ay’a değildi…

Hepimiz hayatımızın bir döneminde o meşhur gözüne roket saplanmış Ay fotoğrafını görmüşsünüzdür. Pek çok alanda kullanılır, içinde ay, uzay bilim kurgu geçen her konuda kullanılır. Sinema severlerin çok iyi bildiği gibi o meşhur fotoğraf bir film karesidir. Georges Melies’ın 1902 yapımı A Trip to the Moon filminden bir kare.

A Trip to the Moon
Georges Melies

Paris’te doğun Georges Melies kariyerine sihirbaz olarak başladı. Tesadüf eseri ilk sinemacılardan Auguste ve Louis Lumière kardeşlerin filmlerini gördü. İzlediği bu filmler kendi hayatını ve sinema bir daha asla geri dönülemez şekilde değiştirdi. Melies, izlediği filmlerde onları çeken ve gösteren Auguste ve Louis Lumière kardeşlerin bile göremediklerini gördü. Melies o filmlerde geleceği gördü.

1896 yılında kurduğu Star Film Company isimli şirket ile film üretimine başladı. 1913 yılına kadar 500’ün üzerinde film yönetti bunların 170 tanesinde de bizzat oyunculuk yaptı. Ancak dokunduğu her şeyi küle dönüştüren savaş onu da vurdu ve iflas edip sinemacılığı bırakmak zorunda kaldı.

İşi Hiç Kolay Olmadı

Filmlerinin çoğu fantastik ve bilim kurgu tarzında olan Melies’in en ünlü filmi Şüphesiz “A Trip to the Moon’dur. Film, Jules Verne’nin yazdığı Ay’a Seyahat ve H. G. Wells’in yazdığı Aydaki İlk İnsanlar romanlarından uyarlanmıştır. Sinema tarihinin ilk bilim kurgu yapımı sayılan film aynı zamanda animasyon ve özel efekt kullanılan ilk film olarak da sinema tarihindeki yerini almıştır.

İlginizi Çekebilir  Matrix 4 Resmen Duyuruldu! Keanu Reeves Yeniden Neo Olacak

A Trip to the Moon

Bugün izlediğimizde basit, komik hatta çocukça bir görüntüsü var. Bu filmin bir asrı aşkın süre önce yapıldığını hatırlayın. Bugün evimizdeki bilgisayarda bırakın bilgisayarı cebimizdeki telefonla bile binlerce kat daha iyi görsel üretebiliyoruz. Ancak o tarihte sıradan bir görüntü elde etmek bile çok zordu.

Georges Melies kariyerine sihirbaz olarak başlamıştı. filmde sinema sanatında daha önce denenmemiş teknikleri kullandı. İllüzyon sanatının tüm inceliklerini sinemaya taşını. Filmin her bir karesiyle tek tek uğraştı. Eserinin her karesini incelikle işledi. Saniyede 16 kare oynatılınca sadece 14 dakika süren film böyle ortaya çıktı.

Eğer bugün yüz milyonlarca dolar bütçeye sahip devasa filmleri, sinema kalitesindeki görsellere ve prodüksiyona sahip diziler izleyebiliyorsak. Georges Melies’in sonsuza kadar yaşayacak bu eserine borçluyuz.

A Trip to the Moon Filmi Youtube’da Mevcut

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz